Sony Alpha A99 udhëzues

Sony Alpha A99
9.1 · 2
PDF udhëzues
 · 667 faqe
Anglisht
udhëzuesSony Alpha A99

©2016 Sony Corporation Printed in Thailand

C:\Users\gotanda\Desktop\4688165421\4688165421ILCA99M2CEC\00COV-ILCA99M2CEC\000COV.indd
2016/09/15 10:15
C:\Users\gotanda\Desktop\4688165421\4688165421ILCA99M2CEC\00COV-ILCA99M2CEC\000COV.indd
2016/09/15 10:15
ILCA-99M2
4-688-165-42(1)
ILCA-99M2
4-688-165-42(1)

ILCA-99M2

4-688-165-42(1)

http://rd1.sony.net/help/ilc/1630/h_zz/
“Help Guide” (Web manual)
Refer to “Help Guide” for
in-depth instructions on the
many functions of the camera.
« Manuel d’aide » (Manuel en ligne)
Consultez le « Manuel d’aide » pour
obtenir des instructions détaillées
au sujet des nombreuses fonctions
de l’appareil.

A-mount

Interchangeable Lens Digital Camera/Instruction Manual GB
Fotocamera digitale con obiettivo intercambiabile/Istruzioni per l’uso
IT
Digitalkamera med utbytbart objektiv/Handledning SE
Digitalkamera mit Wechselobjektiv/Gebrauchsanleitung DE
Цифровой фотоаппарат со сменным объективом/Инструкция по эксплуатации
RU
Digitale camera met verwisselbare lens/Gebruiksaanwijzing NL
Digitalkamera med utskiftbart objektiv/Bruksanvisning NO
Appareil photo à objectif interchangeable/Mode d’emploi FR
Câmara Digital de Objetivas intercambiáveis/Manual de instruções
PT
Digitaalinen kamera vaihdettavalla objektiivilla/Käyttöopas FI
Cámara Digital de Lentes Intercambiables/Manual de instrucciones
ES
Цифровий фотоапарат зі змінним об’єктивом/Посібник з експлуатації
UA
Aparat cyfrowy z wymiennymi obiektywami/Instrukcja obsługi PL
Digitalkamera med udskifteligt objektiv/Betjeningsvejledning DK

Udhëzues

Shikoni udhëzuesin për Sony Alpha A99 këtu, falas. Ky udhëzues hyn në kategori Aparate fotografike dhe është vlerësuar nga 2 njerëzit me një mesatare prej 9.1. Ky udhëzues është i disponueshëm në gjuhët e mëposhtme: Anglisht. A keni ndonjë pyetje në lidhje me Sony Alpha A99 apo keni nevojë për ndihmë? Bëni pyetjen tuaj këtu

Indeksi

Keni nevojë për ndihmë?

A keni një pyetje në lidhje me Sony Alpha A99 dhe përgjigja nuk është në udhëzues? Bëni pyetjen tuaj këtu. Jepni një përshkrim të qartë dhe gjithëpërfshirës të çështjes dhe pyetjes suaj. Sa më mirë të përshkruhet problemi dhe pyetja juaj, aq më e lehtë është për zotëruesit e tjerë të Sony Alpha A99 t'ju japin një përgjigje të mirë.

Numri i pyetjeve: 0

Sony Alpha A99 specifikimet

Më poshtë do të gjeni specifikimet e produktit dhe specifikimet udhëzuese të Sony Alpha A99.

Intuitive touchscreen technology lets you control your PC right from the screen. And the vibrant 1980 x 1200 resolution ...
Të përgjithshme
Markë Sony
Model Alpha A99 | SLTA99V.CE
Produkt Aparat fotografik
EAN 4905524896176
Gjuha Anglisht
Lloji i skedarit Udhëzuesi i përdoruesit (PDF), Fleta e të dhënave (PDF)
Design
Product colour Black
Ports & interfaces
PictBridge
USB version 2.0
HDMI
HDMI connector type Mini
DC-in jack
Microphone in
Weight & dimensions
Width 147 mm
Height 111.2 mm
Depth 78.4 mm
Weight 733 g
Focusing
Auto Focus (AF) lock
Auto Focus (AF) assist beam
Auto Focus (AF) points 19
Focus TTL
Focus adjustment Auto/Manual
Auto focusing (AF) modes Continuous Auto Focus,Single Auto Focus
Camera
Histogram
Scene modes Portrait,Sunset,Landscape (scenery)
GPS (satellite)
Brightness adjustment
White balance Auto,Cloudy,Custom modes,Daylight,Flash,Fluorescent,Incandescent,Shade
Shooting modes Auto,Movie,Program
Photo effects Black&White,Vivid
Self-timer delay 2,10 s
Contrast adjustment
Saturation adjustment
Camera playback Movie,Single image,Slide show
Live view
Image editing Rotating
On Screen Display (OSD) languages CZE,DAN,DEU,DUT,ENG,ESP,FIN,FRE,GRE,HUN,ITA,NOR,POL,POR,RUS,SWE,TUR
Camera file system DCF 2.0,Exif 2.3,MPF,RAW
Display
Field of view 100 %
Display TFT
Display diagonal 3 "
Display resolution (numeric) 1228800 pixels
Vari-angle LCD display
Touchscreen -
Picture quality
Image sensor size (W x H) 35.8 x 23.9 mm
Megapixel (approx.) 24.3 MP
Camera type SLR Camera Body
Image sensor size - "
Sensor type CMOS
Maximum image resolution 6000 x 4000 pixels
Still image resolution(s) 3936 x 2624 (10M), 2640 x 1760 (4.6M), 12416 x 1856 (23M), 5536 x 2160 (12M), 8192 x 1856 (15M), 3872 x 2160 (8.4M)
Image stabilizer
Total megapixels 24.7 MP
Sensor format Full-frame
Image formats supported EXIF,JPG,RAW
Exposure
Auto Exposure (AE) lock
ISO sensitivity 100,25600
Light exposure modes Aperture priority AE,Auto,Manual,Shutter priority AE
Light exposure control Program AE
Light exposure correction ±5EV (1/2; 1/3 EV step)
Light metering Centre-weighted,Evaluative (Multi-pattern),Highlight-weighted,Spot
ISO sensitivity (min) 100
ISO sensitivity (max) 25600
Packaging content
Remote control included
Cables included USB
Battery charger included
Batteries included
Other features
Aperture priority AE
Auto exposure
Colour temperature 2500 K
Display tilting
Effective megapixels (image) 24.324.7 MP
Manual exposure
Panorama
Shutter priority AE
Video compression formats H.264
Power source type Battery
Battery
Battery level indicator
Battery technology Lithium
Battery voltage 7.2 V
Battery life (CIPA standard) 700 shots
Battery capacity 1650 mAh
Battery type NP-FM500H
Number of batteries supported 1
Viewfinder
Viewfinder type Electronic
Magnification 0.77 x
Lens system
Optical zoom - x
Digital zoom - x
Focal length range - mm
Minimum focal length (35mm film equiv) - mm
Maximum focal length (35mm film equiv) - mm
Minimum aperture number -
Maximum aperture number -
Lens mount interface Sony A
Mounting type Bayonet
Shutter
Fastest camera shutter speed 1/8000 s
Slowest camera shutter speed 30 s
Camera shutter type Electronic
Flash
Flash modes Auto,Fill-in,Red-eye reduction,Slow synchronization
Flash range (wide) - m
Flash range (tele) - m
Flash sync-speed 1/250 s
Flash exposure compensation
Flash exposure correction ±3EV (1/2; 1/3 EV step)
Video
Maximum video resolution 1920 x 1080 pixels
Video resolutions 640 x 480,1440 x 1080,1920 x 1080 pixels
HD type Full HD
Video formats supported AVCHD,H.264,MP4,MPEG4
Video recording
Audio
Built-in microphone
Voice recording
Audio formats supported AC3,LC-AAC
Memory
Internal memory - MB
Compatible memory cards SD,SDHC,SDXC
Memory slots 1
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
tregoni më shumë

Pyetje të Shpeshta

Nuk mund ta gjeni përgjigjen e pyetjes suaj në udhëzues? Ju mund të gjeni përgjigjen e pyetjes suaj te Pyetje dhe Përgjigje të Shpeshta rreth Sony Alpha A99 më poshtë.

A nuk është listuar pyetja juaj? Bëni pyetjen tuaj këtu

Nuk ka rezultate