Asus GTX660 TI-DC2T-2GD5 udhëzues

Asus GTX660 TI-DC2T-2GD5
8 · 1
PDF udhëzues
 · 2 faqe
Anglisht
udhëzuesAsus GTX660 TI-DC2T-2GD5
LASYSTEMS - Brusselsesteenweg 208 - 1730 Asse - Belgium
Phone: +32-2-4531312 - Fax: +32-2-4531763
E-mail: info@lasystems.be

Asus NVIDIA GeForce GTX660 Ti 2GB (GTX660 TI-

DC2T-2GD5)

GeForce GTX 660Ti DirectCU II TOP 2GB, GDDR5, 192-bit, HDMI/2 x DVI/Display Port

Price details:
PDF generated on: 11 June, 2013
Price excl. VAT: 227.42 €
Eco fees: 0.00 €
VAT 21 %: 47.76 €
Product details:
Product code: GTX660 TI-DC2T-2GD5
EAN: 4716659284741
Manufacturer: ASUS

275.18 €

* VAT included
ASUS GTX 660Ti DirectCU: sweet spot gaming.
- TOP-selected 1137MHz core - 157MHz higher than reference for smoother gameplay.
- DirectCU thermal design utilizes direct contact copper heatpipes so heat is dissipated efficiently, delivering a 20%
cooler and vastly quieter performance than reference.
- Acclaimed DIGI+ VRM with Super Alloy Power technology delivers precise digital power and enhanced durability for
stable overclocking and smooth gaming.
- GPU Tweak utility helps you modify and tune clock speeds, voltages, and fan performance via an intuitive interface.
Main specifications:
Processor
Graphics processor:
GeForce GTX 660 Ti
Maximum resolution:
2560 x 1600 pixels
Graphics processor family:
NVIDIA
Processor clock speed:
1059 MHz
Processor boost clock speed:
1137 MHz
Graphics adapter RAMDAC:
400 MHz
Parallel processing technology support:
2-Way SLI, 3-Way SLI
Maximum analog resolution:
2048 x 1536 pixels
Maximum digital resolution:
2560 x 1600 pixels
Maximum displays per videocard:
4
Memory
Discrete graphics adapter memory:
2048 MB
Graphics adapter memory type:
GDDR5-SDRAM
Memory bus:
192 bit
Memory clock speed:
6008 MHz
Memory bandwidth (max):
144.2 GB/s
Ports & interfaces
Interface type:
PCI Express 3.0
DVI-D ports quantity:
1
DVI-I ports quantity:
1
DisplayPorts quantity:
1
DVI port:
2
HDMI ports quantity:
1
Video
PhysX:
Y

Udhëzues

Shikoni udhëzuesin për Asus GTX660 TI-DC2T-2GD5 këtu, falas. Ky udhëzues hyn në kategori Video Kartat dhe është vlerësuar nga 1 njerëzit me një mesatare prej 8. Ky udhëzues është i disponueshëm në gjuhët e mëposhtme: Anglisht. A keni ndonjë pyetje në lidhje me Asus GTX660 TI-DC2T-2GD5 apo keni nevojë për ndihmë? Bëni pyetjen tuaj këtu

Keni nevojë për ndihmë?

A keni një pyetje në lidhje me Asus GTX660 TI-DC2T-2GD5 dhe përgjigja nuk është në udhëzues? Bëni pyetjen tuaj këtu. Jepni një përshkrim të qartë dhe gjithëpërfshirës të çështjes dhe pyetjes suaj. Sa më mirë të përshkruhet problemi dhe pyetja juaj, aq më e lehtë është për zotëruesit e tjerë të Asus GTX660 TI-DC2T-2GD5 t'ju japin një përgjigje të mirë.

Numri i pyetjeve: 0

Asus GTX660 TI-DC2T-2GD5 specifikimet

Më poshtë do të gjeni specifikimet e produktit dhe specifikimet udhëzuese të Asus GTX660 TI-DC2T-2GD5.

With Display Port, HDMI MHL, and HDMI 2.0 you’ll get all the ports you need to easily connect your device for big screen...
With both DVI and HDMI ports this display is ready to connect for brilliant HD visuals over a smooth digital connection....
Të përgjithshme
Markë Asus
Model GTX660 TI-DC2T-2GD5 | GTX660 TI-DC2T-2GD5
Produkt Kartë video
EAN 4716659284741, 0886227284740
Gjuha Anglisht
Lloji i skedarit Udhëzuesi i përdoruesit (PDF)
Processor
Graphics processor GeForce GTX 660 Ti
Maximum resolution 2560 x 1600 pixels
Graphics processor family NVIDIA
Processor frequency 1059 MHz
Processor boost clock speed 1137 MHz
Graphics card RAMDAC 400 MHz
Parallel processing technology support 2-Way SLI,3-Way SLI
Maximum analog resolution 2048 x 1536 pixels
Maximum digital resolution 2560 x 1600 pixels
Maximum displays per videocard 4
CUDA
CUDA cores 1344
Memory
Discrete graphics card memory 2 GB
Graphics card memory type GDDR5
Memory bus 192 bit
Memory clock speed 6008 MHz
Memory bandwidth (max) 144.2 GB/s
Ports & interfaces
Interface type PCI Express 3.0
DVI-D ports quantity 1
DVI-I ports quantity 1
VGA (D-Sub) ports quantity 0
DisplayPorts quantity 1
DVI ports quantity 2
HDMI ports quantity 1
HDMI version 1.4a
Performance
PhysX
DirectX version 11.1
Shader model version 5.0
OpenGL version 4.2
Full HD
Dual Link DVI
HDCP
TV tuner integrated
Other features
HDMI
Number of processors installed 1
Graphics card family NVIDIA
Maximum operating temperature 97 °C
null
System requirements
Windows operating systems supported
Mac operating systems supported
Linux operating systems supported
Power
Supplementary power connectors 2x 6-pin
Power consumption (typical) 225 W
Minimum system power supply 450 W
Design
Number of slots 2
Cooling type Active
Form factor Full-Height/Full-Length (FH/FL)
Bracket height Full-Height (FH)
Packaging data
Interface adapters included DVI-I - VGA
User guide
Manual
tregoni më shumë

Pyetje të Shpeshta

Nuk mund ta gjeni përgjigjen e pyetjes suaj në udhëzues? Ju mund të gjeni përgjigjen e pyetjes suaj te Pyetje dhe Përgjigje të Shpeshta rreth Asus GTX660 TI-DC2T-2GD5 më poshtë.

A nuk është listuar pyetja juaj? Bëni pyetjen tuaj këtu

Nuk ka rezultate